Pošlete DMS DCHB na 87777

Na pomoc lidem ohroženým existenční nouzí

Děkujeme!

www.darcovskasms.cz

Jak vypadá situace v iráckém Kurdistánu

Jak vypadá situace v iráckém Kurdistánu

V létě 2017 vyhlásil Irácký Kurdistán referendum o své nezávislosti s termínem konání 25. září. Referendum proběhlo a  dopadlo podle očekávání. 92 procent obyvatel si zvolilo odtržení Kurdistánu od Iráku. Zúčastnilo se 70 procent obyvatelstva Kurdistánu. Následně se zvedla vlna nevole okolních států.

V Iráku, Íránu, Turecku žijí velké kurdské menšiny a tyto státy dlouhodobě odmítají jakoukoli autonomii Kurdů.

Od 28. září 2017 začala velmi intenzivní proti- referentská rétorika iráckého prezidenta, nicméně slova iráckého prezidenta byla příslibem klidu, tj. že se v žádném případě nebude vojensky útočit na Kurdistán a výsledky referenda se obě strany budou snažit řešit mírovou cestou.  Ve stejný okamžik ovšem irácký prezident pozastavil veškeré finanční transakce do Kurdistánu a s okamžitou platností uzavřel letiště v hlavním městě iráckého Kurdistánu - Erbilu a v nedaleké Suleymanii.

Následně 10. října 2017 se přísliby pokojného řešení rozplynuly a irácké neoficiální milice Hhashd-al-shabi vojensky vstoupily do města Kirkuk a tím defakto začal nový vojenský konflikt. Irácké milice rovněž vstoupily a obsadily bez boje město Šingál ( Sinjar ) a prozatím se zastavily nedaleko města Sunnune. Kurdské milice opustily oblasti bez boje, aby nebyla prolita krev civilních obyvatel.

Obyvatelé (většinová populace Jezídové) předmětných oblastí odešli opět do okolních uprchlických táborů (Duhok/Erbil, případně uprchlického tábora v horách poblíž města Shingal), které jsou pod ochranou kurdských milic Pešmerga.

Jediný přístup do oblasti v rámci zásobování horského uprchlického tábora jest pouze přes Sýrii. Na základě velmi komplikované dostupnosti do oblasti je předmětný uprchlický tábor v horách (cca 30 tisíc lidí) bez jakéhokoliv zdravotního zajištění a základních elementárních potřeb (potraviny, hygiena, atp.). 

V současné době je situace bez větších vojenských střetů a vyčkává se na politická vyjádření a oficiální domluvy mezi Irákem, Kurdistánem, Tureckem a Iránem. Kurdistán vznesl podmínku, která obnáší, že města Kirkuk a Shingal připadnout pod jejich správu z důvodů žijící menšiny Jezídů.

V případě, že tato podmínka bude splněna, Kurdistán ustoupí od referenda a tím se zneplatní.

Základní informace o Iráckém Kurdistánu na Wikipedii

podpořte péči FB web