Zdravotnická uprchlická mise
Kdo jsou dobrovolnici studenti, které vysílá Diecézní charita Brno na pomoc uprchlíkům do Řecka?
Odpověděli nám na otázky, proč se tak rozhodli, co jim to dalo nebo naopak vzalo, a co bylo pro ně největším zážitkem…
„Když jsem viděla nabídku tohoto projektu studentům medicíny, tak mě napadla myšlenka, že by to pro mě mohla být nová životní zkušenost a zároveň splnění snu, tedy zažít medicínu ,,bez hranic‘. Po informativní schůzce jsem si přála, aby mě vybrali a já mohla poznat více sama sebe, zdokonalit se ve svých medicínských schopnostech a v neposlední řadě poznat cizí zemi, jinou mentalitu. Zároveň mě zajímal pohled z blízka na složitou problematiku, kterou se dozvídáme z medií. Dalo mi to především nový pohled na sebe v situacích, které jsem doposud neznala. Práce v týmu v roli lékaře byla pro mě velikou zkušeností. Díky ne vždy možnému porozumění s pacientem, jsem musela daleko více pozorovat řeč celého těla. Mimika a bolestivé polohy či změna intonace hlasu nás mnohdy naváděla k diagnóze. Práce byla zaměřena především na znalosti a dovednosti praktického lékaře, což bylo pro studenta oboru všeobecného lékařství velikým přínosem. Dále mi to dalo jiný pohled na Řecko a jeho obyvatele v přístupu k migrační politice. Za největší zážitek a zkušenost považuji celou praxi a jízdu autobusem do Řecka :D“
Tereza Vrtělová, studentka 5. ročníku LF MU
(2. výjezdní tým, odpracovala v rámci mise 50 hodin, podílela se tak na ošetření více než 240 uprchlíků)
„Byla to pro mě především zajímavá zkušenost. Poskytlo mi to bližší pohled na uprchlickou krizi, hlavně informace z první ruky a na vlastní oči. Člověk se zdokonalí v improvizaci. Nevzalo mi to naopak nic. Celé to byl velký zážitek, ale nejintenzivnější zážitek byla práce s dětskými pacienty v táboře.“
Přemysl Vlček, student 4. ročníku LF MU
(1. výjezdní tým, odpracoval v rámci mise 25 hodin, podílel se na ošetření více než 120 uprchlíků)
„Od prvního okamžiku jsem věděla, že chci jet. Cítila jsem a stále cítím tuhle šanci jako jedinečnou příležitost uplatnit konečně praktickou medicínu, nasbírat mnoho zkušeností a seznámit se s projektem aspoň v něčem podobném tomu, co chci v budoucnu dělat. Ráda bych se totiž jednou účastnila zdravotnických misí. Největším zážitkem, a tom není pochyb, pro mě byl jeden večer, kdy v kempu došlo ke konfliktu mezi místními obyvateli. Situace byla napjatá, nebezpečná jak pro lidi, kteří v kempu žijí, tak pro nás, zdravotníky a pracovníky kempu. Bylo třeba zkoncentrovat se na pomoc potřebným a zachovat čistou hlavu. Myslím, že se nám to všem podařilo a už ten večer jsem věděla, že na tuhle zkušenost nikdy nezapomenu.“
Eliška Gruberová, studentka 4. ročníku LF MU
(2. výjezdní tým, odpracovala 50 hodin, podílela se na ošetření více než 240 uprchlíků)
„Tušil jsem, že to bude dobrá zkušenost. Chtěl jsem poznat úplně cizí prostředí, jak z kulturního, tak zdravotnického hlediska. Navíc možnost udělat si obrázek o současné uprchlické krizi bez vlivu médií a spekulací všech odborníků není od věci. Dalo mi to cenné praktické zkušenosti, poodhalilo, co jde a na čem je třeba ještě zapracovat. Vzalo mi to trochu iluze. Největší zkušeností byla asi ta, že člověk působící v podobném prostředí musí být všestranný. Zatímco v Česku se obory drobí a bez odeslání k danému odborníkovi si člověk koleduje o malér, takže se znalosti mimo příslušné odvětví medicíny dají využít omezeně. Lékař tam si ale musí umět poradit se zlomenou nohou, astmatem i zánětem ucha...“
Martin Zatloukal, absolvent LF MU (1.výjezdní tým, odpracoval v rámci mise 25 hodin, podílel se na ošetření více než 120 uprchlíků)
„Vedela som, že to bude skvelá skúsenosť. Chcela som spoznať inú krajinu, kultúru, zdravotný systém a získať obrázok na uprchlícku krízu. Práca v tábore mi dala veľa praktických skúseností, naučila som sa viac improvizovať. Keďže verbálna komunikácia bola takmer nemožná, naučila som sa viac vnímať aj reč celého tela. Pobyt v kempu mi umožnil vytvoriť vlastný obrázok i pohľad na Grécko, ako Gréci pristupujú k migračnej kríze.
Celé to bol veľký zážitok a obrovská životná skúsenosť. Je pravda, že počas pobytu sme zažili viac a menej náročné situácie. Psychicky a fyzicky najťažší bol, keď jeden večer došlo ku konfliktu medzi migrantmi. Napriek tomu najväčší zážitok pre mňa bola práca s deťmi. Myslím si, že deti vo viacerých prípadoch sa správali lepšie ako u nás. To isté si myslím aj u dospelých, oni našu pomoc cenilia vážili a po ošetrení väčšinou poďakovali.“
Réka Dobosiová, studentka LF MU
(2. výjezdní tým, odpracovala v rámci mise 50 hodin, podílela se tak na ošetření více než 240 uprchlíků)